Ha sorra vesszük a rocktörténet legendás együtteseit, mindig a frontember ugrik be először. Ha azt a nevet mondom nektek, Don Airey, jobb esetben minden valamit magára adó hallgatónak a Deep Purple jut eszébe. Emberünk lassan négy évtizede a pályán van, de a fent említett legendás formáción kívül számtalan zenekarban fordult már meg. Több mint 250 albumon és számtalan koncerten volt vendégzenész, mostanában pedig a Purple mellett szólóban is játszik. A Rockblokk portré mai főszereplője Don Airey, akit lehet kritizálni, egyvalami azonban kétségtelen tény: emberünk ritka sokoldalú zenész.

És hogy mit csinált a zenész a Purple előtt? Nyomta már szólóban, megfordult számtalan együttesben, több projektbe besegített, egyvalamit azonban sosem tett: mégpedig azt, hogy megpihent, és ebben nagyon hasonlít tegnapi hírem főszereplőjére, Bonamassára. Amikor arra határoztam el magam, hogy számba veszem Airey pályafutását a Rockblokkon, sokat gondolkodtam, hol is kezdjem el, mit említsek meg és mit ne. Aztán az adatokat összegyűjtve végül úgy döntöttem, leírk róla mindent, ami az elmúlt harminc évben a nevéhez fűződött, mert egy zenész csak a teljes életművével lehet hiteles olvasóm előtt. Kezdjük a hetvenes évekkel. Don Airey nevét 1972-ben ismerhette meg a világ, amikor a Cozy Powell Hammer nevű csapatban zenélt, ami nem volt hosszú életű, de bizonyos ismertséget sikerült meghoznia a zenésznek. Az igazi áttörés 6 évvel később jött meg, amikor a Balck Sabbath tagjai között tűnt fel. A billentyűs közreműködött Ozy-ék 1978-as Never Say Die nagylemezén, amiről elismerően nyilatkozta a kritikusok, és a rockzenei szakírók külön kiemelték Airey nevét az albumon. Később a Rainbow együtteshez pártolt át, ahol Ritchie Blackmore-ral játszott együtt, majd Gary Morre-nak is besegített első szólólemeze, a Back on the Streets munkálataiba.
Airey a 80-as években sem hazudtolta meg magát. Sikert sikerre halmozott, és olyan agy sztárokkal dolgozott együtt, akiknek akkoriban a legtöbb zenész még csak a közelébe sem mehetett. Segítette a háttérből Ozy szólókarrierjét, 1987-ben pedig a Whitesnake albumán működött közre. Egy évvel később megfordult a Jethro Tull-ban is, majd a Judas Priest Painkiller albumán is kivette a részét jópár szerzeményből. Majd jött pályájának egyik csúcsa, az Andrew Lloyd Webberrel való közös munka. Végignézve a felsorolást, remélem sikerült az olvasóimnak is szemléltetnem, hogy a zenei világban nem nagyon volt olyan stílus, ahol a Deep Purple billentyűse ne kalandozott volna egy kicsit. A zenész mozgalmas múltjához azonban ma sokan nyugodt jelent társítanak. Ez azonban csak feltételezés, mert Airey nem állapodott meg véglegesen: amellett, hogy a Deep Purple billentyűse, számos igényes rockzenekar lemezén is közreműködik folyamatosan turnézik szólóban.

A sok munka mellett pedig igazán elismerésre méltó, hogy szólólemezekre is marad ideje. Legújabb albuma például igazi belevaló hard rock lemezre sikeredett, a kritikusok pedig már azt suttogják róla, hogy tanítani kéne a feltörekvő rockzenészeknek az anyagot. A 2011 augusztusában megjelent All Out már a harmadik saját készítésű anyaga, melyen nem akármilyen vendégzenészek játékát hallhatjuk: Joe Bonamassa, Bernie Marsden és Don testvére, Keith Airey mind hozzájárult ahhoz, hogy a billentyűs emlékezetes dalokat hozzon össze, és megmutassa: cseppet sem járt még le az ő ideje. Az új album elkészítésénél Airey olyan klasszikus zeneszerzők műveiből merített inspirációt, mint Mozart, Bach vagy Sztravinszkij. Nem véletlen, mert a zseni eddigi szólóanyagait is végighallgatva mindenki rájöhet: emberünk az összes dalban arra koncentrál, hogy átadhassa egyéni játékát a közönségnek, miközben a klasszikus szerzők műveinek kompozícióit formálja át magáévá. Az már csak plusz, hogy mindet úgy teszi, hogy a rock motívumai se szoruljanak háttérbe. A fent említett példára úgy gondolom elég felhoznom csupán egy dalt, ami nem más, mint Hendrixtől egy feldolgozása, a Fire. Ha valakinek felkeltettem figyelmét, és élőben is meg akarja hallgatni Airey-t és aktuális albumának dalait, van egy jó hírem: megtehetik, hiszen az egykori Deep Purple tag szeptember 23.-án az A38 hajón csap a billentyűk közé! Reméljük, ott is hozza majd a formáját! Így tovább, Don Airey!